راهنمای خرید مودم ADSL

فروش آنلاین تجهیزات شبکه دالاس

مودم‌های ADSL یک از تجهیزات مهم شبکه محسوب می شوند و  در بازار انواع مختلفی دارد که در این مقاله سعی شده افراد را برای خرید این محصول تا حدودی آشنا کنیم.باید توجه داشته باشید که تعداد پورت‌های LAN موجود در مودم‌های ADSL یکی از عوامل ایجاد تفاوت در آن‌هاست.

امروزه اکثر مودم‌های ADSL در ۲ نوع تک پورت و چهار پورت تولید و عرضه می‌شوند و عامل مهم دیگر در پورت‌های LAN سرعت آن‌هاست.معمولا مودم‌های موجود با پورت ۱۰/۱۰۰ Mbps و تعداد محدود و جدیدتر آن‌ها با پورت سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ Mbps عرضه می‌شوند.مودم ADSL با استفاده از زوج سیم تلفن، اینترنت را دریافت می‌کند و با پورت LAN یا WiFi این اینترنت را به کامپیوتر‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، انتقال می‌دهد.

اگر شما تنها یک کامپیوتر در منزل یا محل کارتان دارید که می‌خواهد از اینترنت به‌صورت کابلی استفاده کنید، مودم‌های تک پورت نیاز شما را برطرف می‌سازد، اما اگر تعداد کامپیوتر‌هایی که می‌خواهند از اینترنت به‌صورت کابلی استفاده کنند بیشتر از یک کاربر است، باید سراغ مودم‌های چهار پورت بروید.در این بین اگر در یک شبکه منزل یا شبکه کوچک اداری علاوه بر استفاده از اینترنت نیاز به تبادل فایل و دیتا به مقدار زیاد بین کامپیوتر‌ها دارید، بهترین گزینه به کارگیری مودم‌هایی با پورت LAN سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ Mbps است.همچنین یکی از مهمترین نکاتی که در انتخاب مودم‌های ADSL اهمیت دارد امکان ارائه اینترنت به‌صورت WiFi است.

تعداد و نوع آنتن‌های موجود در مودم نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند به طوریکه می‌توان گفت هرچه تعداد آنتن‌های  مودم بیشتر باشد پهنای باند مودم‌ها نیز بیشتر می‌شود.

به دسته بندی انواع مودم ADSL می پردازیم :

1- مودم هاي با سيم :

مودم هاي باسيم که به آن ها Ethernet modem يا مودم هاي اترنت هم گفته مي شود ، براي اتصال به اينترنت از کابل استفاده مي کنند. اين مودم ها معمولا داراي دو پورت LAN و USB هستند. برخي از مودم ها تنها يکي از اين دو پورت را دارند اما اکثر مودم هاي جديد ، هر دو پورت را پشتيباني مي کنند . پورت پيشنهادي ما از ميان پورت هاي USB و LAN ، پورت LAN است. اين مودم ها مي توانند داراي يک تا چند پورت باشند که هر پورت را مي توانيد به يک رايانه يا لپ تاپ متصل کنيد. پس اگر چند رايانه را مي خواهيد به مودم خود متصل کنيد ، حتما باید از مودم هاي داراي چند پورت استفاده کنید. يکي از معايب مودم هاي باسيم عدم توانايي آن ها در سرويس دهي به دستگاه های فاقد پورت LAN ، همانند تلفن های همراه و تبلت هاست. به طور کلی قيمت مودم هاي با سيم کمتر از مودم هاي بيسيم است.

2 – مودم هاي بيسيم :

مودم هاي بيسيم که با نام مودم Wireless  ( مودم وايرلس ) يا مودم WiFi (مودم واي فاي) نيز ناميده مي شوند داراي قابليت اتصال بيسيم هستند و شما مي توانيد چند دستگاه مختلف را به آن ها متصل کنيد. مودم های وای فای ، علاوه بر امکان اتصال به رايانه ها و لپ تاپ ها ، امکان پشتيباني و سرويس دهي به تلفن هاي همراه و تبلت ها را نيز دارند. اين مودم ها معمولا در کنار قابليت بيسيم خود ، چند پورت LAN نيز دارند که به شما امکان استفاده از اينترنت بيسيم را مي دهد. اين مودم ها معمولا آنتن هايی نيز دارند و هرچه تعداد آنتن هاي آن ها بيشتر باشد ، برد بيشتري را مي توانند پوشش دهي کنند. قيمت اين نوع مودم ها نسبت به نوع با سيم بيشتر است که با در نظر گرفتن قابليت سرويس دهي بيسيم اين مودم ها منطقي به نظر مي رسد.

به طور کلی 4فاکتور را هنگام انتخاب یک ADSL Modem مناسب باید مدنظر قرار دهید:

  1. نوع و تعداد پورت‌های LAN مودم
  2. نوع تکنولوژی WiFi مودم
  3. برند و کیفیت محصول
  4. قابلیت ها و امکانات اضافه
حال به بررسی دقیق کاربرد پورت  LAN میپردازیم :

درواقع مودم ADSL با استفاده از زوج سیم تلفن، اینترنت را دریافت می‌کند و با پورت LAN یا WiFi این اینترنت را به کامپیوترهایی که از آن استفاده می‌کنند، می‌دهد حال اگر شما تنها یک کامپیوتر در منزل یا محل کارتان دارید که می‌خواهد از اینترنت به‌صورت کابلی استفاده کند، مودم‌های تک پورت نیاز شمارا برطرف می‌سازد اما اگر تعداد کامپیوترهایی که می‌خواهند از اینترنت به‌صورت کابلی استفاده کنند بیشتر از یک کاربر است، باید سراغ مودم‌های چهار پورت بروید.

در اصل داخل این مودم‌ها یک سوئیچ چهار پورت وجود دارد که به‌راحتی اینترنت رابین 4 دستگاه (به‌صورت کابلی) به اشتراک می‌گذارد و هزینه‌ی شمارا برای خرید یک سوئیچ 5 پورت (یک پورت برای اتصال مودم و 4 پورت برای اتصال کامپیوترها) کاهش می‌دهد. (درصورتی‌که کامپیوترهای شما بیش‌تر از 4 دستگاه باشد باید برحسب نیاز از سوئیچ‌های 8، 16، 24 و یا 48 استفاده کنید.)

 انواع برند های مودم موجود در بازار :

امروزه برندهای مختلفی درزمینهٔ مودم ADSL تولیدمیشوند اما اینکه واقعاً کدام برند را انتخاب کنیم شاید کمی دشوار به نظر برسد ولی با رعایت نکات گفته‌شده در این مقاله خواهید دید تفاوت چندانی بین برندهای مرسوم بازار ماندد دی-لینک و تی پی لینک و … وجود ندارد و فقط این امر کمی سلیقه ای است البته برندهای معروف تر در WiFi قدرت بیشتری خواهند داشت چون از Chip وایرلس قوی تر و آنتن‌های مرغوب‌تری استفاده می‌کنند. ازجمله برندهای مطرح و موجود در ایران می‌توان به ایسوس، لینکسیس ،زاکسل، دی لینک، تی پی لینک و … اشاره کرد.

به طور کلی :

  1. حتماً قبل از خرید مودم ADSL نیاز حال و آینده خود را برآورد کنید.
  2. متناسب با نیاز خود به تعداد پورت مودم و نوع سرعت پورت LAN و همچنین سرعت وایرلس و تعداد آنتن توجه داشته باشید.
  3. اگر نیاز به استفاده از اینترنت G/4G 3به‌صورت وایرلس در منزل یا محل کاردارید یا اینکه می‌خواهید هارددیسک خود را در شبکه قرار دهید مودم‌های با پورت USBمیتواند انتخاب مناسب شما باشد .
M.S.BahramiMajd
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *