نیازمندی های یک خانه هوشمند :

نیازمندی های یک خانه هوشمند :

تصور خانه هوشمند برای هرکسی بسیار جذاب است . شما می‌توانید قفل درِ هوشمند را با موبایل خود باز کنید، وارد خانه شوید، چراغ‌ها به صورت خودکار روشن شوند و از دستیار مجازی خود بخواهید که یک فنجان قهوه برای شما آماده کند. وقتی در خانه نیستید، جاروبرقی رباتیک خانه را تمیز می‌کند. ترموستات هوشمند، درجه‌ی دما را تنظیم می کند تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود و می‌توانید با گوشی خود و به کمک دوربین‌های امنیتی داخل و خارج ساختمان، بر همه چیز نظارت داشته باشید. فکر کنید تازه از سرکار آمده و خود را روی مبل رها کرده اید. تلویزیون روی شبکه ی چهار است و مستندی راجع به زندگی کوآلاها پخش می شود. کنترل تلویزیون چند قدم با شما فاصله دارد؛ اما چه کسی می رود این همه راه را.؟!تصور کنید با همان گوشی که در دستتان است بتوانید شبکه را عوض کنید. یا وقتی کسی به اتاقتان می آید و چراغ ها را خاموش نکرده می رود؛ شما با چند کلیک در گوشی یا تبلت خود بتوانید لامپ ها را خاموش کنید.کافیست دست به کار شوید و راه اندازی خانه هوشمند خود را شروع کنید.

به طور کلی باهم مجموعه‌ای از بازیگران کلیدی در دسته‌بندی‌های اصلی برای راه اندازی یک خانه هوشمند را مرور می‌کنیم:

چراغ‌ها : لامپ‌های هوشمند مانند به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با گوشی خود، یک چراغ خاص یا مجموعه‌ای از آن‌ها را کنترل کنید و با تغییر میزان روشنایی و شدت رنگ‌ها، نورپردازی‌های مختلفی را ایجاد نمایید. با این کار، چشمان شما مجبور به تحمل نور آبی در ساعات پایانی شب نیستند. حتی می‌توان چراغ‌ها را به گونه‌ای تنظیم کرد که در زمان‌های مشخصی، به صورت خودکار روشن یا خاموش شوند. به عنوان جایگزینی برای لامپ‌های هوشمند، می‌توانید از پریزهای برق هوشمند استفاده کنید که چراغ‌های معمولی و ساده را که در خانه دارید، کنترل می‌کنند.

ترموستات‌ها: با استفاده از ترموستات‌ها می‌توانید تهویه‌ی هوا یا دما را براساس ساعت مشخصی از روز یا زمان ورود به خانه تعیین کنید. بعضی از مدل ها حتی چندین سنسور دارند که می‌توانید آن‌ها را در نقاط مختلف خانه قرار دهید و به این طریق، دما را نه فقط در یک اتاق، بلکه در چند نقطه‌ی خانه ببینید.

قفل‌ها: یکی از آشکارترین پیشرفت‌های تکنولوژی در عصر کنونی، ارائه قفل هوشمند است. این نوع قفل تجربه جدیدی در زمینه «امنیت، آرامش و حفاظت از جان و مال» در منزل، اداره و… را برای شما عزیزان به ارمغان آورده است. بنابراین این قفل مانند دیگر قفل‌های الکترونیکی فراتر از یک وسیله خانگی به‌حساب می‌آید. این قفل ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارد که به هیچ‌وجه قفل معمولی نمی‌تواند برای شما مشتریان عزیز فراهم نماید.قفل هوشمند وسیله الکترونیکی جهت حفاظت از درب ورودی ساختمان‌ها می‌باشد که توسط فناوری‌های WiFi و بلوتوث به کاربران این اجازه را می‌دهد که با ارسال سیگنال‌های امن و کلیدهای دیجیتالی از طریق برنامه نصب شده بر روی گوشی‌های هوشمند، کامپیوتر و هر وسیله دیگر با امکان اتصال به WiFi  و بلوتوث، قفل درب ورودی ساختمانرا از راه دور کنترل و آن‌را باز و بسته نمایند.قفل هوشمند علاوه بر افزایش میزان امنیت خانه‌ها و اماکن تجاری، آسایش و راحتی در رفت و آمد را نیز برای کاربران فراهم می‌آورد. به راحتی می‌توان از هر جای دنیا و هر زمان که نیاز بود درب را برای مراجعه کنندگان باز نمود. همچنین توسط گوشی هوشمند می‌توان ورود و خروج افراد مختلف را کنترل و در صورت نیاز سطح دسترسی متفاوت و قابل برنامه‌ریزی برای افراد مختلف تعریف نمود. ثبت ورود و خروج نیز از دیگر ویژگی‌های قفل هوشمند می‌باشد که درصورت لزوم با مراجعه به تاریخ مورد نظر می‌توان از آن استفاده کرد.

زنگ‌های در و دوربین‌ها: زنگ‌های درِ هوشمند، دارای دوربین هستند و می‌توانید ببینید چه کسی در می‌زند و جواب مزاحم‌های تبلیغات‌چی را ندهید. برخی از زنگ‌ها می‌توانند با دوربین‌های متعلق به شرکت‌های مادر خود، یکپارچه شوند؛ بنابراین با استفاده از آن‌ها می‌توانید یک سیستم کامل ایجاد کنید که حرکت‌های نزدیک ساختمان را تشخیص می‌دهد و هنگامی که در خانه نیستید، هشداری برای شما ارسال می‌کند و فیلم‌های ضبط شده را در فضای ابری ذخیره می‌کند تا بعدا به آن دسترسی داشته باشید.

سیستم‌های امنیتی: دوربین‌ها فقط یکی از جنبه‌های امنیت خانه هستند. برای کسانی که به دنبال یک سیستم کامل با سنسورهای در، سنسورهای تشخیص حرکت در داخل ساختمان و آژیر هستند، کیت‌هایی از شرکت‌هایی مانند دی- لینک می‌توانند برای تشخیص ورودِ بدون اجازه به ساختمان، بر تمام قسمت‌های خانه نظارت کنند.

تلویزیون‌ها و کنترل‌ها: شاید به سینمای خانگی به عنوان عضوی از خانه هوشمند فکر نکرده باشید؛ اما در واقع آن هم در این حوزه می‌گنجد، مخصوصا وقتی که یک کنترل هوشمند مثل Harmony Elite از برند لاجیتک را متصل می‌کنید که می‌تواند چندین دستگاه را به طور همزمان کنترل کند (که شامل چراغ‌ها، آباژورها و دیگر وسیله‌های هوشمند می‌شود) و برای کنترل آسان و بدون دخالت دست، با الکسا (Alexa- دستیار صوتی) نیز یکپارچه می‌شود.

دیگر وسایل هوشمند: چیزهایی که تا به اینجا گفتیم، فقط نوک کوه یخ است. اگر بیشتر بگردید، سیستم‌های آبپاش هوشمندی را پیدا خواهید کرد که آب‌رسانی را به طور خودکار بر اساس آب‌وهوا انجام می‌دهند. همچنین پرده‌های پشت پنجره که با لمس یک دکمه بسته می‌شوند، جاروبرقی‌های رباتیک که زمانی که در خانه نیستید، به نظافت خانه می‌پردازند، وسایل آشپزخانه که می‌توانید از راه دور با آن‌ها کار کنید و پریزهای هوشمندی که می‌توانند هر وسیله‌ای را که به آن‌ها وصل شده است، کنترل کنند، از دیگر دستگاه‌های خانه هوشمند هستند.

در مقاله بعدی به صورت اختصاصی در مورد دوربین های هوشمند اطلاعاتی در اختیارشما قرار میدهیم .
M.S.BahramiMajd
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *